Jdi na obsah Jdi na menu
 


MUSICA VIVA slaví v roce 2014 20 let!

9. 12. 2014

MUSICA VIVA

vokálně instrumentální soubor Jiráskova gymnázia Náchod slaví 20 let


Pěvecké sbory mají v Náchodě svou nepopiratelnou tradici. Hlavně díky věhlasnému vzoru v podobě legendárního sboru Hron. Je skvělé, že se v Náchodě zpívá a na půdě Jiráskova gymnázia jsou soubory hned dva. Mladší instrumentálně - vokální si říká Musica Viva, ale benjamínek už to dávno není.  Letos je to totiž dvacet let, co ho Mgr. Milan Poutník založil. Původně těleso působilo pod názvem Skřivánci, později Skřivánci Jiráskova gymnázia a do nové etapy v roce 2011 vstoupilo pod názvem Musica Viva.

Původně šlo o flétnový soubor a malý sbor, který nejčastěji interpretoval dětské písničky. V současnosti je vokálně instrumentální soubor Musica Viva složený převážně ze studentů Jiráskova gymnázia a vedle fléten má ještě smyčcovou sekci. Ale zároveň je třeba zmínit, že Musica Viva otevřela náruč mnohým zájemcům, kteří nejsou studenty Jiráskova gymnázia.  Prof. Milan Poutník ve spolupráci se sbormistrou Věrou Vlčkovou vyhledávají skladby, které jsou poté aranžovány přímo pro dané obsazení. Musicu Vivu baví skladby lidové, stejně jako hudba doby gotické, renesanční, barokní i klasicistní, až po současnou tvorbu, ovšem ve vlastních úpravách! Originální podání písničky Náchodský zámeček překvapilo i porotou soutěže středoškolských pěveckých sborů v Hradci Králové.  Porota tehdy ocenila interpretační přístup, ale i fakt, že prof. Poutník je schopen i zcela autorské práce. Důkazem je jeho Misa Brevis Concertus pro sbor a orchestr, nebo vokální Ave Maria, případně humorná hříčka o lišce. Těmito vlastními příspěvky do hudebního světa a vlastně soubor podtrhuje svůj název, tedy že HUDBA ŽIJE.

MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

Soubor má za sebou za dvacetiletou historii několik desítek koncertů v Čechách, na Slovensku, v sousedním Polsku a také ve Slovinsku. V první dekádě souboru jsme se drželi více doma, ale už byla navázána spolupráce s jinými českými soubory, například se souborem Camerata z Prahy, Kvítkem z Kostelce nad Orlicí, s královéhradeckým chlapeckým sborem Boni Pueri, nebo s operní pěvkyní Emou Hubáčkovou. Za významnou událost považuje celý soubor koncertní účast při slavnostní mši v pražské Betlémské kapli v roce 2012. Tam byla Musica Viva, vedle věhlasného souboru Musica Bohemica, součástí přímého přenosu České televize a Českého rozhlasu.


V roce 2008 soubor navázal spolupráci se slovinskými pěveckými sbory a s význačnou slovinskou hudební rodinou Močniků. Musica Viva už dvakrát do Slovinska vycestovala. A letos, po pěti letech, tentokrát v čase předvánočním, přivítá spřátelený slovinský Mládežnický pěvecký sbor z Cerklje na Gorenjskem v Náchodě. Obě tělesa vystoupí společně pro studenty Jiráskova gymnázia, ale připraven je i slavnostní galavečer. Ten se uskuteční v Galerii výtvarného umění v Náchodě 11. prosince od 18:00 hodin. Zatímco domácí soubor se zaměří na tradice spojené s adventním obdobím, slovinští hosté přivezou program, jehož spojovacím prvkem bude láska ve všech podobách. Zajímavým hostem bude také významný slovinský herec, moderátor a scénárista pan Mito Trefalt, kterého k Náchodsku váže přátelské a osobní pouto. Protože pan Trefalt ovládá češtinu, mají se návštěvníci rozhodně na co těšit.

Soubor si velmi váží spolupráce všech organizací, firem, ale i rodičů, kteří přispěli nemalými peněžními prostředky na realizaci této návštěvy a bez nichž by se jen stěží mohlo něco podobného uskutečnit! Bez diváků a posluchačů pak není motivace pro další práci.

Přijďte se potěšit hezkou HUDBOU BEZ HRANIC a v předvánočním shonu na okamžik přibrzdit. Na setkání s vámi se těší „stále mladý“ soubor Musica Viva.